8 Ekim 2013

Sevimli Ahşap Kutum :)

Ahşap boyamada ilk ürünüm olan tepsiden sonra bana bir şevk geldi, her şeyi boyamak istiyorum :)
Bu kez elime bir ahşap kutu geçti. Çatlatma, dekupaj ve hamur kabartma yaptım bence çok da güzel oldu.
Yapım aşamalarını veriyorum, umarım benim gibi acemiler görür de eksiklerini giderirler.. (:

İlk olarak işe objemizi zımparalayarak başlıyoruz. Zımparaladıkça obje yumuşacık, pürüzsüz bir hal alıyor.Çok güzelleşiyor :)


Zımparaladıktan sonra kutuyu krem renge boyadım.Kapak kısmına çatlatma uygulaması yaptım.


İçini koyu kahverengi boyadım.İşimiz henüz bitmedi. Dış kısımlarına renkli çıktı aldığım bu deseni dekupaj tekniği ile yapıştırdım. Yapıştırmadan kağıdı biraz zımparaladım inceltmek için. Dış kısımlarına da eski görünüm vermek için az zımpara sürdüm. :)


Kapağa hamur kabartma yaptım. Buralarda hava ile kuruyan model hamuru yoktu, internetten sipariş için de sabredemedim. Burada küçük bir dükkanda ahşap malzemeleri satılıyor. Model hamuru deyince Cernit mi dedi. Yok ama bir deneyim dedim, aldım geldim. Meğer bu Cernit de bi tür seramik hamuru imiş ama fırınlamak gerekiyormuş. Önce havayla kuruyan bir hamur diye düşünüp uygulamamı yaptım. Aynı kağıttan kalp kestim. Hamurumu açıp dikkatlice şablona göre kestim. Dekupaj tutkalı ile önce hamura kağıdı yapıştırdım. Ardından hamuru o haliyle kutuya yapıştırdım. Sonra aklıma geldi Cernitin ne tür bi hamur olduğuna bakmak :) tabi fırınlanması gerektiğini öğrenince caanım hamuru tekrar söktüm yeniden hamur hazırladım o hamuru fırınladım (130 derecede 30 dk) Ve yapıştırdım :)


Üzerine dekupaj tutkalı sürüp uygulamamı verniğe karşı korumaya aldım.
Vernikleme işini çok sevmediğimden, daha doğrusu tam beceremediğimden erteledim :)

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder